Wymiary paneli fotowoltaicznych przede wszystkim są zależne od tego, jak wielką przestrzeń dachu czy miejsca, w którym chcemy je umieścić, mamy do dyspozycji. Równie istotne jest nasze zapotrzebowanie na energię, która zależnie od rodziny może być naprawdę różne. Jak obliczyć zapotrzebowanie naszego domu na energię? Co warto wiedzieć na temat wymiarów paneli fotowoltaicznych? Jak powierzchnia dachu wpływa na instalację fotowoltaiczną? Przekonajmy się!

Jak obliczyć zapotrzebowanie domu na energię?

Na samym starcie naszej przygody z fotowoltaiką należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wielkie jest zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Statystki mówią jasno, że 4-osobowa rodzina w ciągu roku zużywa około 2000 kWh. Równie ważne jest zastanowienie się nad tym, czy nasza instalacja ma pokryć całe zapotrzebowanie, czy tylko i wyłącznie określoną część.

Niestety decyzja ta nie zawsze będzie zależała tylko i wyłącznie od nas. Bardzo ważne są możliwości konstrukcyjne oraz powierzchniowe naszego dachu, a także to, czy mieszkamy na nasłonecznionym terenie, czy wręcz przeciwnie. Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, będziemy mogli obliczyć moc naszego zestawu fotowoltaicznego, a także to, jak wiele miejsca będzie on zajmował.

Wymiary paneli fotowoltaicznych

Wraz z biegiem lat wymiary paneli fotowoltaicznych uległy konkretnej standaryzacji. Jeszcze do niedawna rozmiar ten był głównie zależny od konkretnego producenta, teraz jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. Panel fotowoltaiczny składa się z 60 lub 72 ogniw fotowoltaicznych. Jak jednak wygląda wymiar panelu fotowoltaicznego? Jego szerokość wynosi 100 centymetrów, a długość waha się od 165 do 170 centymetrów przy mocy wynoszącej około 280 W. Każdy z nas w czasie zakupu tych produktów powinien jednak zwrócić uwagę, czy wymiary podawane są z przestrzeniami montażowymi. Ile waży panel fotowoltaiczny? Waga takiego ogniwa wynosi około 20 kilogramów, a jego wydajność waha się w granicach od 15 do 17 procent.

Jak powierzchnia dachu wpływa na instalację fotowoltaiczną?

Teraz wszyscy już wiemy, jakie jest zapotrzebowanie naszego domu na energię oraz ile wynoszą wymiary klasycznego panelu fotowoltaicznego. W związku z tym możemy obliczyć powierzchnię dachu, jaka będzie potrzebna na montaż instalacji. Bardzo często zdarza się tak, że panele fotowoltaiczne będą zajmowały cały obszar dachowy, są jednak także takie instalacje, które montowane będą tylko na jego części. Ważnym aspektem jest fakt, czy panele będą układane na dachu płaskim, czy spadowym.

W przypadku pierwszego rozwiązanie konieczne będzie zachowanie określonej odległości pomiędzy pojedynczymi modułami. W związku z tym, jeśli chcemy generować prąd na poziomie 5 kW, to kiedy zastosujemy panele o standardowych wymiarach, zajmą one około 35 metrów kwadratowych naszego dachu. Właśnie takie obliczenia są stosowane gdy zakładamy fotowoltaikę w Elblągu oraz innych miastach. Nie możemy jednak zapomnieć, że to od nas będzie zależała ostateczna wielkość danej instalacji. Nikt nie zmusi nas do pokrycia całego dachu panelami, czy wykorzystania tylko jego części, jeśli chcemy zrobić inaczej. Zatem decyzja leży w naszych rękach.