Panele słoneczne fotowoltaiczne składają się z krzemowych ogniw krystalicznych. Klasyczny panel słoneczny instalowany na dachu domu zawiera do 40 ogniw słonecznych. Istnieją dwa główne typy ogniw słonecznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Dobrze jest poznać różnicę między nimi, ponieważ dzięki temu można dokonać wyboru technologii, a tym samym stworzyć kosztorys instalacji na dachu Twojego domu.
Panele polikrystaliczne
Polikrystaliczne typy paneli słonecznych były pierwszymi które opracowano do zastosowań praktycznych. Ogniwa te są łatwe do rozpoznania w panelu słonecznym ze względu na ich prostokątny kształt, powstały one podczas stopienia krzemu i wlania go do formy. Przemysł bardzo skutecznie produkuje polikrystaliczne kolektory słoneczne, ponieważ w tym procesie marnuje się niewiele krzemu. Przyczynia się to do konkurencyjnych cen polikrystalicznych paneli słonecznych.
Niestety ogniwa polikrystaliczne nie są tak odporne na temperaturę ani tak wydajne jak ogniwa monokrystaliczne. Dokładniej mówiąc, nie są w stanie wytworzyć tyle prądu ze słońca, co ogniwa monokrystaliczne.
Panele monokrystaliczne
Ogniwa monokrystaliczne zwykle osiągają wyższe poziomy wydajności, ponieważ są wykonane z czystszego krzemu. Ich cylindryczny kształt również pomaga w osiąganiu wyższej wydajności.
Aby je wykonać, producenci paneli słonecznych układają wlewki krzemu w warstwy. W tym procesie wygładzają i zaokrąglają się krawędzie komórek. Ponieważ forma i zawartość takich paneli pomaga wytwarzać więcej energii elektrycznej, wykorzystuje się ich mniej w instalacji.
Ogniwa monokrystaliczne maja jednak wadę są droższe niż polikrystaliczne panele słoneczne, więc ich zakup jest droższy. Z drugiej strony mają one tendencję do dłuższego działania i często mają dłuższe gwarancje.