Panele fotowoltaiczne stają się coraz częstszym widokiem na dachach polskich domów. W związku z tym wokół ich zastosowania narosło sporo niedomówień i mitów. W tym artykule zmierzymy się z niektórymi z nich. Omówimy pytania, jakie prowokuje fotowoltaika – czy to się opłaca, jakie są opinie użytkowników, ile kosztuje instalacja i na jaką pomoc z państwa można liczyć. Zastanowimy się również nad ekologiczną stroną takiej instalacji. Czy fotowoltaika jest czymś, czym powinieneś się zainteresować? W końcu instalacje fotowoltaiczne w Olsztynie sprawdzają się doskonale.

Fotowoltaika opinie

Zacznijmy od strony praktycznej. Wiele osób wskazuje na oszczędności, jakie przynosi fotowoltaika – opinie niemal wszystkich użytkowników wskazują na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Przy dobrze wymierzonej instalacji rachunki mogą spaść niemal do zera, co wielokrotnie udało się potwierdzić rachunkami wskazywanymi przez osoby, które się zdecydowały na taką instalację. A jak wygląda obsługa, jaką wymaga fotowoltaika – opinie również są dość jednoznaczne – posiadanie instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj nie wiążę się z żadnymi dodatkowymi zabiegami. Panele umieszczone na dachu lub stelażu po prostu produkują energię, wykorzystując promienie słoneczne – bezgłośnie, bez ruchu i nie wymagając żadnych zabiegów. Warto jedynie raz na 5 lat zamówić specjalistę, który wykona przegląd i sprawdzi stan elementów instalacji. Instalowane w Polsce panele, również jak fotowoltaika w Iławie są odpowiednio zainstalowane, nie wymagają nawet usuwania śniegu zimą. Każdy zastanawiający się nad kwestią fotowoltaika – czy się opłaca, powinien zwrócić uwagę na liczne korzyści, jakie przynosi fotowoltaika – opinie zdecydowanie pomogą w podjęciu decyzji o zakupie.

Panele fotowoltaiczne opłacalność

Przede wszystkim, instalacja fotowoltaiczna pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd i jego produkcję we własnym zakresie. To zdecydowane zalety takiej inwestycji. Jednak nawet największe oszczędności nie miałyby sensu bez porównania ich z kosztami inwestycji i czasem, jaki trzeba czekać na zwrot z nich. W przypadku inwestycji w panele fotowoltaiczne opłacalność jest bardzo wysoka – szczególnie, jeśli zdecydujemy się skorzystać z rządowych dopłat (m.in. program „Mój prąd”), umożliwiających zwrot nawet w ciągu 3-4 lat. Oczywiście sporo zależy od dotychczasowego zużycia energii w Twoim gospodarstwie domowym i tego, w jaki sposób będziesz korzystać z produkowanej energii, jak również od sposobu, w jaki zdecydujesz się sfinansować swoją inwestycję – na najszybszy zwrot mogą liczyć osoby inwestujące gotówkę, przy dodatkowym skorzystaniu z dofinansowania.

Najefektywniejszym sposobem na wykorzystanie produkowanej przez panele energii byłoby jej bieżące wykorzystanie, jednak zazwyczaj nie jest to możliwe. Tu z pomocą przychodzi możliwość pozostania tzw. producentem – czyli osobą zarówno pobierającą prąd z zakładu energetycznego, jak i oddającą nadwyżki wyprodukowanej energii. W takim układzie w ciągu 12 miesięcy można odebrać 80% oddanego prądu, co pozwala na produkcję energii, kiedy świeci słońce i odbieranie jej, kiedy najbardziej tego potrzebujemy (zazwyczaj wieczorami i wcześnie rano). Przy tak zestawionej inwestycji w panele fotowoltaiczne  opłacalność jest na bardzo wysokim poziomie.

Fotowoltaika koszt

Czy fotowoltaika jest droga? Taki mit jest powszechnie powielany, zwłaszcza wśród osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia, bądź zajmowały się nią bardzo dawno temu. Dzięki rozwojowi technologii i większej liczbie klientów, których interesuje fotowoltaika, koszt tej technologii znacznie się obniżył. Dzisiaj można cieszyć się w pełni funkcjonalną instalacją w cenie około 4000 złotych za 1 kW mocy. Kwotę tę można dodatkowo obniżyć dotacjami, a także odliczając koszty instalacji od podstawy podatku dochodowego. Biorąc pod uwagę fakt, że zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego zaspokoi instalacja o mocy od 3 do 5 kW, nie są to wygórowane koszty. Warto mieć na uwadze, że mówimy tu o instalacji działającej co najmniej 25-30 lat i zapewniającej w tym czasie bezproblemowe działanie i stabilność energetyczną wymagając jedynie niewielkiej konserwacji.

Fotowoltaika – czy się opłaca?

Biorąc pod uwagę zagadnienia takie jak fotowoltaika, koszt finansowy nie powinien być jedynym zagadnieniem branym pod uwagę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie fotowoltaika – czy to się opłaca. Warto także wziąć pod uwagę szpływ energii odnawialnej na zminimalizowanie pozostawianego przez nasze społeczeństwo tzw. śladu węglowego. Redukcja emitowanego dwutlenku węgla, smogu i wszechobecnych zanieczyszczeń w znacznym stopniu przyczyniają się do walki z globalnym ociepleniem – problemem, który już dzisiaj bardzo negatywnie odbija się na naszym życiu, a w przyszłości może mieć katastrofalne konsekwencje dla ludzkości.

Odpowiadając na pytanie – fotowoltaika – czy to się opłaca, można zdecydowanie odpowiedzieć: TAK. Opłaca się pod względem ekonomicznym, zapewnia lata bezproblemowej pracy i pomaga pozostawić naszym dzieciom Ziemię w takim stanie, na jaki zasługują. Nie da się tego przeliczyć na pieniądze.