Węgiel tak chętnie używany do ogrzewania domów w Polsce powoli odchodzi do lamusa. Domostwa na całym świecie stają się coraz bardziej ekologiczne. Ludzie zwracają uwagę na degradacje środowiska i własne zdrowie. Instalacje fotowoltaiczne zyskują dużą popularność i nawet u nas w kraju zaczynamy patrzeć na nią przychylnym okiem. Oprócz tego, że instalacja ta jest zdrowsza dla otoczenia i ekologiczna, jest też znacznie tańsza w eksploatacji. Decydując się na nią nie będziemy musieli ze strachem otwierać koperty z rachunkiem za prąd.

Panele fotowoltaiczne podłączane są do naszej instalacji elektrycznej. Zamieniają one promieniowanie słoneczne na energię cieplną. Energię pozyskaną w taki sposób możemy wykorzystywać na bieżąco lub magazynować. W skrócie, instalacja ta zapewnia nam darmowy prąd nie zagrażając środowisku. Promienie słoneczne są niewyczerpalnym źródłem energii. Czego chcieć więcej, szczególnie przy ciągle rosnących cenach prądu. Decydując się na ten rodzaj instalacji dostaniemy dofinansowanie na jej zakup i montaż, a na dodatek fotowoltaikę odliczymy od podatku. Dlatego również fotowoltaika Ełk jest w stanie zapewnić pełne wsparcie skarbowe w tej kwestii.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku ?

Od początku 2019 roku właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych czyli wolnostojących, bliźniaków i szeregowców przysługuje ulga termomodernizacyjna. Nie ważne czy skorzystaliśmy z dofinansowania „Mój prąd” bez problemu fotowoltaikę odliczymy od podatku. Mogą to zrobić jednak tylko osoby fizyczne. Z ulgi możemy skorzystać zarówno rozliczając się według skali podatkowej 18% i 32% jak i według podatku ryczałtowego oraz liniowego.

Wydatki musimy wykazać w formularzu PIT-0, załącznik ten dołączamy do deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-28 bądź PIT-36L. Pamiętajmy, aby przez okres pięciu lat przechowywać wszystkie faktury, które udowadniają poniesione wydatki. Nie tylko fotowoltaikę odliczymy od podatku. Uldze podlegają również wydatki poniesione w czasie jej montażu, jak i dodatkowe części, które musieliśmy dokupić. Jeżeli zdecydujemy się na montaż instalacji np. na dachu garażu czy innego budynku, który znajduje się na naszej posesji, nie musimy się martwić, bowiem istotny jest fakt, iż technologia ta służyć będzie budynkowi mieszkalnemu.

Ile można odliczyć od podatku za fotowoltaikę ?

To, że fotowoltaikę odliczymy od podatku brzmi bardzo zachęcająco. Pozostaje dowiedzieć się jakiej wielkości zwrotu możemy się spodziewać. Kwota jaką odliczymy od rocznego zeznania nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Suma ta nie dotyczy tylko jednej inwestycji, ale wszystkich wykonanych w budynkach należących do płatnika.

W praktyce wygląda to następująco: gdy jesteś właścicielem kilku nieruchomości i w każdej z nich zdecydowałeś się na montaż paneli fotowoltaicznych, to kwota jaką możesz odliczyć od zeznania nadal wynosi 53 tysiące. Jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim, limit wspomnianych 53 tysięcy dotyczy każdego współmałżonka osobno. Kwota odliczenia niemieszcząca się w rocznym dochodzie podatnika, będzie zwracana w kolejnych latach. Nie dłużej jednak niż przez sześć następnych lat, licząc od daty pierwszego poniesionego wydatku.