Jednym z najistotniejszych wyzwań współczesności jest pozyskiwanie energii. Fotowoltaika to jedna z metod alternatywnych otrzymywania energii dla potrzeb gospodarstw domowych, firm i obiektów użyteczności publicznej. Ta technologia z ogromnym trudem przebijała się do świadomości naszego społeczeństwa, a towarzyszą jej cały czas przeciwstawne opinie, wątpliwości i, na przemian, pełna aprobata. Dlaczego tak się dzieje? Schemat instalacji fotowoltaicznej, by stał się opłacalny, zależy od wielu zmiennych, jednak zawsze wpływa pozytywnie na domowy budżet a nawet go równoważy.
Jak podłączyć panele fotowoltaiczne?
Na schemat instalacji fotowoltaicznej domowej elektrowni składają się:
- panele słoneczne, przekształcają światło słoneczne w energię
- falownik
- system mocujący
- okablowanie
- dwukierunkowy licznik energii elektrycznej
- akumulator – opcjonalnie
a instalacja schematu przebiega następująco:
- ocena
- montaż konstrukcji nośnej dla paneli
- montaż paneli fotowoltaicznych
- instalacja inwertera
- podłączanie okablowania
- odłączanie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej
- kontrola
- uruchomienie
Instalacja paneli fotowoltaicznych jest możliwa do wykonania we własnym zakresie. Jednak w większości wypadków panele muszą być montowane na dachu budynku, dlatego zdecydowanie zaleca się zatrudnienie doświadczonej firmy do wykonania tego zadania. Z pewnością takie usługi świadczy fotowoltaika z Olsztyna, czyli firma z długoletnią tradycją.
Schemat instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim panele, które są półprzewodnikami przetwarzającymi energię pochodzącą z promieniowania słonecznego w prąd elektryczny, wykorzystując do tego własne właściwości fizyczne. Gdy promienie słońca docierają do ogniwa, wykonanego najczęściej z krzemu o czterech elektronach, zachodzi w nim zjawisko fotowoltaiczne. Im więcej elektronów tym reakcja fotoemisji zachodzi szybciej. Ogniwo składa się z dwóch warstw półprzewodnika, pierwsza jest przezroczysta i cienka, druga to ujemna elektroda i powłoka antyrefleksowa, na spodzie znajduje się elektroda dodatnia. Panele fotowoltaiczne stanowią najbardziej kosztowną część instalacji.
Podłączenie paneli fotowoltaicznych do grzałki
Schemat instalacji fotowoltaicznej umożliwia również wykorzystanie otrzymanej energii do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jednak bezpośrednie podłączenie grzałki i paneli fotowoltaicznych nie wykorzystuje potencjału modułów fotowoltaicznych. Aby panele fotowoltaiczne można było zastosować do ogrzewania bieżącej wody należy prawidłowo dobrać moc grzałki bojlera do cech pełnego zestawu i rodzaju paneli. Niezbędne jest też dodatkowe urządzenie dopasowujące i optymalizujące wszystkie te elementy i dające pełnię wykorzystania wytworzonej przez panele energii elektrycznej.
Wybierając określony schemat instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę, że proces zwrotu inwestycji może potrwać kilka a nawet kilkanaście lat. Ostateczną wersję zawsze kalkuluje się indywidualnie w zależności od charakterystyki zużycia energii w danym obiekcie. Inaczej też kalkuluje się proces zwrotu w przypadku rodziny a inaczej, gdy panele fotowoltaiczne montuje firma w celu obniżenia kosztów energii otrzymywanej tradycyjną drogą.